Medarbejdere

Museumsdirektør:
Annette Johansen
annette.johansen@thorvaldsensmuseum.dk
33 32 15 32

Museumsinspektører:
Birgitte Vase Agersnap
birgitte.agersnap@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 24

Kristine Bøggild Johannsen
kristine.johannsen@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 26

Margrethe Floryan (forskningsorlov til september 2018)
margrethe.floryan@thorvaldsensmuseum.dk

Kommunikationschef:
Bettina Weiland
bettina.weiland@thorvaldsensmuseum.dk
21 54 33 87

Leder af Skoletjenesten:
Line Esbjørn
line.esbjoern@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 37

Forskningsmedarbejdere ved Arkivet:
Ernst Jonas Bencard
ernstjonas.bencard@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 22

Nanna Kronberg Frederiksen
nanna.kronberg@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 11

Kira Kofoed
kira.kofoed@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 43

Karen Benedicte Busk-Jepsen
karenbenedicte@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 45

Forskningsmedarbejder Thorvaldsens tegninger:
Stig Miss
stig.miss@thorvaldsensmuseum.dk

Administration/Økonomi:
Specialist: Helena Madsen
helena.madsen@thorvaldsensmuseum.dk
21 54 74 91

Registrator:
Laila Skjøthaug
laila.skjothaug@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 32

Museumsbutik:
Lone Skov Madsen og Mette Perregaard
lone.skov.madsen@thorvaldsensmuseum.dk
33 32 15 32

Vagtmester:
Lene Rolfsen
lene.rolfsen@thorvaldsensmuseum.dk
33 36 01 30

Drift og værksted:
Koordinator Clas Elm Pedersen
21 60 65 43

Henrik Busk
24 92 69 50